En forskningsproposition är ett plan för hur forskningen, och i viss mån även högskolan, ska styras under de kommande åren. Just nu pågår förberedelserna inför en nya proposition som ska läggas nästa år. I måndags skickade SFS in sina synpunkter på propositionen till regeringen.
– Vi hoppas att forskningspropositionen kommer att innehålla en plan för hur vi kan få mer balans och bättre samspel mellan utbildnings och forskning, både på ett nationellt plan och i praktiken på varje enskilt lärosäte, kommenterar SFS vice ordförande Johan Alvfors.
SFS vill se en forskningspolitik som knyter ihop högskolan och tar ansvar även för högre utbildning. I inspelet till forskningspropsitionen lyfts tre krav fram som särskilt viktiga:
-
Gör en plan för att nå balans och samspel mellan högre utbildning och forskning i alla akademiska miljöer inom en 10-årsperiod.
-
Skapa en friare, tryggare och mer kvalitetsinriktad akademi genom högre basanslag till forskning som möjliggör fri forskning och en tydligare akademisk karriär.
-
Se till att alla doktorander är anställda och får en forskarutbildning av hög kvalitet.
Vill du veta mer?
Läs hela SFS inspel till forskningspropositionen här!
Läs vår debattartikel om forskningspropositionen i tidningen Curie http://www.tidningencurie.se/22/debatt/debatter/2015-09-28-satsa-mer-pa-forskarutbildningen.html
Läs vår replik på Vetenskapsrådets debattartikel i Dagens Nyheter http://www.dn.se/debatt/repliker/utbildning-ar-en-blind-flack-i-forskningsdebatten/
Bild: Johan Alvfors lägger SFS inspel på lådan.